Praca zdalna

Praca zdalna – dlaczego coraz więcej osób z niej korzysta

maj 22 2018

Praca w domu

Praca zdalna to już brak przywiązania do jednego miejsca, brak zmartwień jak dotrzeć do firmy. Praca bez wychodzenia z domu jest coraz chętniej wykonywana i nie jest to już klasyczne chałupnictwo jak niektórym może się kojarzyć. Coraz chętniej wykonujemy taka prace, ponieważ również możliwości jakie się pojawiają się coraz większe.

Online załatwimy coraz więcej

Obecnie praca zdalna zatacza coraz szersze kręgi wśród pracowników biurowych, a nie tylko tych, którzy reprezentują wolne zawody. Oczywiście nie w każdej branży taka forma zatrudnienia ma szansę znaleźć zastosowanie. Trudno wyobrazić sobie, że lekarz pracuje z domu czy mechanik samochodowy. Ale już doradcy finansowi, księgowi, programiści, sprzedawcy w sklepach internetowych – takie osoby właśnie coraz częściej pracują w formie zdalnej.

Duże zainteresowanie pracą na odległość

Jeszcze kilka lat temu statystki wskazywały, że jedynie około 3 procent osób pracuje zdalnie. Obecnie okazuje się, że jest to już np. 10 procent przy niektórych zawodach. Jednocześnie aż 80% pracujących Polaków deklaruje, że chciałoby samodzielnie decydować o czasie pracy. Niekiedy stosowane jest połowiczne rozwiązanie, gdy w niektóre dni pracować można z domu a w pozostałe jest to praca stacjonarna.

Korzyści pracy zdalnej

Oszczędzanie czasu na dojazdy do siedziby firmy to jedna z głównych zalet pracy z domu. Pół godzinny dziennie nasi rodacy tracą statystycznie na dojazd do pracy. Co piąta osoba traci ponad godzinę a gdy są korki czas się wydłuża. W tym czasie zatrudniona osoba może już wykonywać swoje domowe obowiązki. Oszczędza się również na paliwie przeznaczonym na dojazd.

Organizacja pracy w domu

Zdalny pracownik to również dobra opcja dla pracodawcy, który już nie musi organizować stanowiska pracy. Zazwyczaj jest to spora oszczędność między innymi na mediach. Oszczędza się na przestrzeni biurowej, która jak wiadomo z roku na rok okazuje się być coraz droższa. Badania jakie są prowadzone pokazują, że zadowolenie z załogi wykonującej pracę mobilnie jest obecnie coraz większe. Aż ośmiu na dziesięciu pracodawców jest zadowolonych z mobilnej pracy realizowanej przez podwładnych.

Wady pracy zdalnej

Zdalna praca bez obecności fizycznej przełożonego to właściwie praca na dwóch stanowiskach, gdzie szef zarządzający efektywnością, motywacja, potencjałem oraz pracownik, który skupiony jest na realizowaniu celów. Trzeba oczywiście mieć silny charakter by pracować z domu. Mieszkanie jest nadal mieszkaniem i zawsze możemy mieć coś tam do zrobienia. Nie zawsze będziemy wiedzieli jak skupić się na pracy zawodowej, gdy w około nas będą również nasze codzienne domowe obowiązki.

Bez odpowiedniej motywacji trudno będzie skupić się na wykonywaniu pracy z domu, dlatego to będzie minus tego typu formy zatrudnienia. Od strony pracodawcy minusem będzie bez wątpienia to, że ma on znacznie mniejsza kontrolę nad takim pracownikiem, nie ma możliwości sprawdzać poszczególnych jego działań tak jak to się dzieje w przypadku tradycyjnej pracy, gdzie ta stała kontrola jest zazwyczaj zdecydowanie większa.

Warto przeczytać: Ustalanie numerów telefonów

Udostępnij