Wynajem mieszkania z perspektywy najemcy i wynajmującego. Co musisz wiedzieć?

sty 10 2020

Konieczność przeprowadzki zazwyczaj nie kojarzy nam się pozytywnie. Musimy wówczas spakować swoje rzeczy, zadbać o wszystkie szczegóły i zorganizować przeprowadzkę do nowego lokum. Zazwyczaj jednak wskazane trudności są najmniejszym problemem osoby, która zdecydowała się na zmianę miejsca zamieszkania. Najwięcej problemów sprawia bowiem znalezienie odpowiedniego mieszkania i dogadanie się z najemcą. 

Jak wynająć odpowiednie mieszkanie?

Poszukiwania można rozpocząć w internecie - to tam obecnie pojawia się najwięcej atrakcyjnych ogłoszeń. Warto wybrać mieszkanie, które w największym stopniu spełnia nasze oczekiwania - uwagę należy zwrócić na liczbę pomieszczeń, wyposażenie, lokalizacje, piętro i cenę. Można także dopytać właściciela o wszelkie szczegóły najmu i ewentualne dodatkowe koszty. Jak powinna wyglądać umowa najmu? Jej wzór bez trudu znaleźć można w internecie. Pamiętajmy, że najemca i wynajmujący mają konkretne prawa oraz obowiązki, z których muszą się terminowo wywiązywać. 

Jak urządzić wynajęte mieszkanie?

Po złożeniu podpisu zostajemy w końcu sam na sam ze swoim nowym lokum. Większość z nas rozpoczyna wówczas mozolne rozpakowywanie i urządzanie mieszkania "po swojemu". Nowym wnętrzom warto nadać osobistego charakteru i przytulności. Jak urządzić mieszkanie? Przede wszystkim powinny w nim dominować rzeczy i przedmioty, które się nam podobają lub są dla nas z jakiegoś powodu ważne. Pamiętajmy, ze w wynajętych mieszkaniach rzadko mamy możliwość gruntownego przemeblowania lub remontu - w przypadku uszkodzenia integralnej części mieszkania będziemy musieli się bowiem liczyć z poniesieniem dodatkowych kosztów. Warto więc wszelkie zmiany i szczegóły przedstawić właścicielowi jeszcze przed podjęciem jakichkolwiek kroków. 

Udostępnij