Praca zdalna

Praca zdalna - czy to się opłaca?

maj 10 2018

Zalety pracy w domu

Pewnie wiele osób marzy o tym, by rano wstać, zjeść śniadanie i nie wychodzić z domu do pracy tylko prace wykonywać właśnie w domu. Warto jednak dobrze zastanowić się jakie zalety a jakie wady ma praca zdalna.

Nowa forma wykonywania obowiązków zawodowych jaką jest praca zdalna cieszy się rosnącym zainteresowaniem pracowników i pracodawców. Czym tam naprawdę jest praca zdalna i jakiej formie można ja wykonać? Można decydować się na freelancing i teleprace.

Plusy pracy zdalnej

Przede wszystkim praca zdalna otwiera nowe możliwości zatrudnienia specjalistów z danej dziedziny, nawet jeśli mieszkają w zupełnie innej części kraju niż firma zlecająca. Dzięki temu różne firmy mogą pozyskiwać sobie atrakcyjnych i wartościowych pracowników. Już nie jest tak istotne czy mieszka on obok czy na drugim końcu Polski, tak czy tak będzie mógł wykonywać dla nas zadania. Dzięki temu kadra pracownicza może być bardziej różnorodna a to zwiększać może efektywność przedsiębiorstwa.

Na korzyść pracodawców wpływają także oszczędności w wynajmie powierzchni biurowej. Pracodawca nie musi inwestować w wyposażenie kolejnego stanowiska pracy i odpowiednie warunki, ponieważ zdalny pracownik sam organizuje miejsce pracy. Dla pracowników zaś możliwość zdalnego wykonania zadań daje większą swobodę jaką posiadają, gdy pracują w swoich prywatnych domowych biurach. Tak również można zwiększać swoją efektywność w trakcie pracy. To co będzie cenne to fakt, że nie ma poczucia bycia kontrolowanym, można rozwinąć skrzydła. Zwiększenie wydajności opłaca się pracodawcy i tym samym obie strony są zadowolone.

Sposoby na oszczędzanie

Ważna będzie również oszczędność czasu i pieniędzy np. na dojarzy czy na wydatki związane z jedzeniem w pracy. Czas, który zaoszczędzi się na dojazdach będzie można poświęcić na pracę albo na relaks. Dodatkowo dla wielu pracowników szczególnie tych kreatywnych stałe godziny pracy i codzienna rutyna może być zabójstwem dla ich potencjału. Nie każdemu taki tryb pracy będzie odpowiadać. Czasami może być tak, że mniejsza liczba godzin pracy u takich osób przynosić będzie więcej pozytywnych efektów.

A co na minus?

Pracodawcy narzekają, że nie mają kontroli nad pracownikiem, co niekiedy będzie problematyczne, szczególnie, gdy ktoś lubi mieć kontrolę nad każdym elementem. Zdalny pracownik nie bierze udziału w firmowych spotkaniach, dlatego nie będzie tutaj można mówić o nawiązaniu relacji z taką osobą. Dla pracodawców zmartwieniem będzie również to, że nie ma takiej kontroli nad danymi, które krążą miedzy takim pracownikiem a firmą. Od strony pracownika na pewno problemem może być kwestia odpowiedniego samozaparcia. Osoba, która chce w takiej formie wykonywać pracę musi być do tego odpowiednio przygotowana i umieć zarządzać swoim czasem. Ważna umiejętność to między innymi zdolność do tego, by skutecznie się motywować do pracy, by spędzając czas w domu jednak nie przeznaczać tego czasu na inne zajęcia, związane np. z opieka nad domem.

Praca zdalna - czy warto?

Oczywiście praca zdalna jest ciekawą alternatywą dla normalnych form zatrudnienia. Czy warto się na nią zdecydować jest uzależnione od indywidualnych predyspozycji każdej osoby i nie da się tego jednoznacznie określić.

Udostępnij