Planowanie i organizacja pracy

Jak organizować czas - praca w domu

maj 12 2018

Planowanie dnia

Praca w domu nie należy do łatwych metod pozyskiwania dodatkowego dochodu. Pracując w domu jesteśmy narażeni na dezorganizację i utratę granicy między pracą a domem. Nie powinno się tego bagatelizować, ponieważ z czasem ten problem będzie coraz bardziej odczuwalny i będzie nam trudniej sobie z tym poradzić.

Organizacja czasu pracy to bardzo ważna kwestia, o której koniecznie trzeba pamiętać. Dotyczy to również osób, które pracują na etacie. Spędzenie czasu przed monitorem w celu powiększenia przychodów albo kolejne godziny spędzone na poszukiwaniu metod zarabiania powodują, że możemy tracić rachubę czasu i po kilku godzinach stwierdzamy, że jest już czas kolacji i spania. Problem nasila się, gdy stwierdzimy, że przez te kilka godzin nic konkretnego nie udało się zrobić i wtedy czujemy żal, że jesteśmy źle zorganizowani. Zatem jak ten czas pracy w domu organizować?

Portale społecznościowe takie jak Facebook czy Google+ to zmora dla wielu z Nas. To przez te serwisy przesiadujemy w sieci kolejne godziny tłumacząc sobie, że to już ostatni komentarz. I tak niestety mijają kolejne godziny i w ten sposób niestety nasza wydajność spada. Każdy kto ma portale społecznościowe wie, że to nieograniczone zjadające czasu. Dlatego właśnie warto zdecydować się na określenie konkretnie godzin pracy, które potem będziemy starali się przestrzegać.

Plan pracy w domu – organizacja

Organizacja czasu pracy może być trudnym zadaniem szczególnie dla osób, które do tej pory miały z tym problem. Złotego środka do osiągnięcia celu raczej nie znajdziemy, jednak warto pomyśleć o organizacji pracy w ramach planu pracy. Plan pracy można wykonać w edytorze tekstowym, arkuszu kalkulacyjnym czy też korzystając z programów, które wspomagają organizację czasu pracy.

Organizacja dnia

Kwestie programów komputerowych zostawmy na inny wpis i skupić się można na formie tradycyjnej drukowanej. Przy programach do edycji tekstu bez problemów będziemy mogli popracować nad odpowiednim rozwiązaniem do organizacji pracy. Najbardziej popularne pakiety biurowe bez problemu ułatwią nam organizacje pracy.

W jednym z programów tworzymy sobie plik z dniami tygodnia i godzinami i wpisujemy to co będzie do wykonania. Najlepiej przygotować plan w odstępach półgodzinnych. Najlepiej wykonać plan w pionie a dni tygodnia pisać poziomo. Następnie wpisujemy zakres zajęć jakie mamy do wykonania. Warto do takiego planu wprowadzić sobie zarówno kwestie związane z codzienna pracą zawodową jak i też te kwestie, które będą odnosić się również do wykonania czynności w domu.

W momencie, gdy uda się nam taki plan przygotować będzie można go drukować i zawiesić albo położyć w widocznym miejscu obok monitora. Rozpoczynając wykonanie zaplanowanego zadania powinniśmy odznaczyć rubrykę a po skończeniu przekreślić to zadanie. Dzięki temu mamy odznaczenie, które będzie oznaczać, że ten temat jest już zamknięty i nie trzeba do tego wracać.

Plan pracy rzeczywiście ma istotne znaczenie, jeśli uda się nam wprowadzić go w życie szybko przekonamy się, że był to ważny element, potrzebny, który zdecydowanie poprawi naszą organizację codzienności.

Udostępnij