Ranking serwisów VOD

sty 10 2021

Planujesz wieczór filmowy albo po prostu chcesz zrelaksować się szybko przy dobrym filmie. Włączasz telewizor i przeskakujesz po kanałach, wszędzie albo powtórki, albo coś co cię nie interesuje. W dodatku wszystko poprzecinane na części filmu przerywane reklamami. Po przejrzeniu kanałów wyłączasz telewizor albo decydujesz się na obejrzenie czegoś, czego właściwie wolałbyś nie oglądać. Czy znana jest Ci taka sytuacja? Jeśli tak, ten artykuł jest dla Ciebie.

Czym są portale z filmami online? Czy warto w to inwestować?

Istnieją w sieci serwisy, które oferują bazę filmów dla użytkowników. Reklamowane są jako "alternatywa dla telewizji". Czy słusznie?

Moim zdaniem i milionów aktywnych użytkowników na świecie - tak. 

Ale Drogi czytelniku zależy mi na tym abyś sam wyrobił sobie własną opinię na ten temat. W tym tekście postaram się przybliżyć Tobie zagadnienie tzw. serwisów streamingowych i przedstawię Ci ich przykłady. 

1.Cena

Cenę omówimy na przykładzie najpopularniejszego serwisu, jakim jest Netflix rozpoczyna się od 34 zł kończąc na 52 zł miesięcznie. Wszystko zależy od jakości filmów, a także liczby stanowisk. Co to oznacza? To znaczy, że koszt ten możemy podzielić na kilku użytkowników, którzy będą mogli oglądać programy dostępne na platformie w jednym momencie. W przypadku najdroższej oferty 52 zł można podzielić na 5 osób - wtedy wychodzi lekko ponad 10 zł od osoby. W porównaniu do telewizji satelitarnej do kuszące rozwiązanie.

2. Oferta

Na serwisach streamingowych oglądać możemy klasyczne filmy znane z telewizji, do których platformy wykupują prawa, znaleźć możemy tam klasyki a także filmy, które niedawno były w kinach. Znajdziemy jednak także seriale i filmy oryginalne, to znaczy wyprodukowane przez serwis i dostępne tylko na nim. Bardzo często są one wysokiej jakości produkcjami, ze względu na to, że stanowią znak rozpoznawalny marki. 

3. Trzy największe zalety

Pierwsza - całkowity brak reklam,

Druga - baza dostępnych produkcji. I nie chodzi tylko o wymienione filmy oryginalne, ale o to, że wchodząc na stronę serwisu mamy ogromny wybór filmów i seriali, które możemy mieć kiedy tylko chcemy, a nie, tak jak w telewizji, oglądamy to, co akurat "leci". 

Trzecia - dostęp online - możemy oglądać na telewizorze, telefonie, tablecie, komputerze. Niektóre platformy oferują też pobieranie filmów, dzięki czemu na wyjazdach nie będzie nam potrzebny internet, aby coś obejrzeć

4. Jakie platformy są dostępne na rynku?

Wszystkie platformy dostępne aktualnie w Polsce ukazane są na grafice. Serwisy Netflix, HBO GO, Amazon Prime słyną ze świetnych produkcji oryginalnych, TVP VOD zajmuje się głównie produkcjami dostępnymi w telewizji publicznej, reszta serwisów posiada podobną ofertę. Obecnie silnie wchodzi również FILM PINBOOK który ma szanse na przebicie się na rynku

Niedługo w Polsce dostępne mogą być też serwisy HBO MAX (oferta podobna do HBO GO, jednak rozszerzona o produkcje specjalne (np. Justice League Snyder Cut), a także    Disney +, który oferuje produkcje od firm Disney, FOX, Marvel (w tym bardzo popularny ostatnio Mandalorian), na serwis ten zaplanowanych jest wiele nowych produkcji między innymi z uniwersum Gwiezdnych Wojen. 

Liczba użytkowników serwisów VOD w Polsce (ranking, luty 2020)

 

Udostępnij