Praca zdalna

Praca zdalna - trendy roku 2018

maj 1 2018

Wykonywanie pracy w domu

Czy 2018 rok może być rokiem pracy zdalnej? Wiele wskazuje na to, że jest to naprawdę realny scenariusz. Już dziś mamy zresztą do czynienia z pierwszymi sygnałami świadczącymi o tym, że może tak być. Przykładem takim jest choćby rosnące zainteresowanie pracą zdalną, z jakim mamy do czynienia w przypadku samych pracodawców.

Nawet, jeśli nie mamy do czynienia z rezygnacją z klasycznej pracy w biurze, coraz częściej pojawia się stwarzana pracownikowi możliwość wzięcia sobie przynajmniej dnia pracy zdalnej, w czasie którego nie będzie musiał pojawiać się w biurze. Oczywiście, wcale nie oznacza to, że jest to dzień, w którym wspomniany pracownik jest zwolniony z wykonywania obowiązków, jakie na nim spoczywają. Pracodawcy ciągle jeszcze obawiają się, że praca zdalna będzie prowadziła do lekceważenia swoich obowiązków przez zatrudnionych.

Można jednak zakładać, że konfrontacja ze stanem faktycznym w niedalekiej przyszłości pomoże w odejściu od tego rodzaju wniosków. Niemała jest w tym zasługa samych szefów. Kierownicze stanowiska są dziś zajmowane przez coraz młodsze osoby, one zaś są otwarte na nowe, efektywne rozwiązania nawet, jeśli mają być osobami przecierającymi dopiero pewne szlaki. Za wzrostem zainteresowania pracą zdalną przemawia również to, że rośnie tendencja do zwracania coraz większej uwagi na samego człowieka.

Jeszcze kilka lat temu anonimowość była w cenie. Dziś decydując się na skorzystanie z usług danej osoby chcemy znać ją z nazwiska, choćby po to, aby podjąć się zadania jej weryfikacji i samodzielnie przekonać się o tym, czy mamy do czynienia z osobą, której można zaufać. Dziś więc nadal kluczowe jest to, co potrafi pracownik, dla zatrudniającego jednak marka osobista ma coraz większe znaczenie. Innym trendem, który może doprowadzić do rozwoju pracy zdalnej jest stopniowe odchodzenie od przeświadczenia o tym, że to cena usług jest tym, co powinno mieć kluczowe znaczenie.

Narzędzia do pracy online

Owszem, nadal mamy do czynienia z pracodawcami, którzy chcą, aby wszystkie usługi były wykonywane możliwie jak najtaniej. Ich liczba jednak systematycznie spada. Sam klient zaczyna też rozumieć, że tani wykonawca zwykle nie jest po prostu osobą, która nie potrafi oszacować wartości swojej pracy. Im niższa jest cena usług, tym gorsza jest też ich jakość, a ta sprawia, że w pewnym momencie konieczne staje się dokonanie korekty, co samo w sobie jest po prostu dodatkowym kosztem. Nie można nie dostrzec i tego, że sami freelancerzy stają się osobami coraz bardziej profesjonalnymi.

Co więcej, coraz chętniej korzystają oni z narzędzi takich, jak Slide Share, które ułatwiają nawiązanie, a następnie również utrzymanie kontaktu z klientem. Do tego coraz większa grupa freelancerów nie chce już pracować na czarno. Mamy do czynienia z osobami, które mają własną działalność gospodarczą i są w stanie wystawiać faktury. Wszystko to sprawia, że współpraca z takimi osobami jest coraz łatwiejszym zadaniem także dla samych pracodawców, do niedawna zmuszonych do wystawiania umowy o dzieło. Nie wszystkie zmiany dokonują się jednakowo szybko, wszystkie działają jednak na korzyść pracy zdalnej.

Sprawdź też: Praca Babice

Udostępnij